Hlavní navigace

Výhody a nevýhody satelitního příjmu

Sdílet

Hlavní výhody satelitu

Zcela jasnou výhodou satelitu je skutečnost, že se jeho prostřednictvím dostanete k velkému počtu televizních programů v digitální podobě, aniž byste museli čekat, až si k vám digitální televize najde cestu po zemi. Na to v České republice přišlo už přibližně půl milionu domácností. Kromě předplacených českých televizních, ale také rozhlasových programů se tak dostanou k desítkám a stovkám volně šířených satelitních stanic, většinou německo, ale i anglicko-jazyčných a dalších.

Většinou jde o tematické programy, a často se tak divák dostane i k televizím, za jejichž příjem by si jinak připlatil. Zcela volně vysílají například německé verze Eurosportu, některé hudební kanály (včetně českého Óčka), ale třeba i veřejnoprávní zpravodajský kanál ČT 24, publicistická stanice Public TV a křesťanská televize Noe. Naprostá většina těchto televizí využívá družice Astra.

Satelit

Družice, z níž televize vysílá, je pro diváka důležitá, protože na ni musí namířit parabolickou anténu, onen bílý talíř na střeše, k jehož instalaci je dobré přizvat spíše specializovanou firmu. Družic je samozřejmě více a někteří diváci proto mají na domech umístěno několik parabol namířených různými směry nebo mají jednu anténu s motorkem, díky němuž dálkově ovládají pohyb paraboly mezi různými pozicemi, a ladí tak televize z různých družic. Takové počínání je ale hodné spíše fanšmejkrů.

Kromě klasického televizního vysílání může satelit nabídnout také širokopásmové připojení k internetu, televizi ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) vhodnou pro domácí kina nebo domácí videopůjčovnu. Nezanedbatelnou výhodou satelitního příjmu televize je také fakt, že pokud se rozhodnete přestěhovat, nemusíte řešit odhlašování a přihlašování kabelovky nebo ladění programů přes klasickou pozemní anténu. Satelitní televizi naladíte znovu na stejnou parabolu a chytáte opět ty samé programy, na které jste zvyklí.

Existují ale i některé nevýhody

Pokrytí satelitním signálem není úplně stoprocentní. Problém může nastat tam, kde výhledu na oběžnou dráhu Země brání vzrostlé stromy nebo jiná překážka jako skála či panelový dům. Výhledu na družici zkrátka nesmí nic bránit. Další potíží jsou změny počasí. Při intenzivních bouřkách a deštích bývá někdy satelitní příjem horší, v extrémních případech zcela nemožný. U některých satelitních služeb, které využívají družice ne zcela vhodné pro příjem televize v našich zeměpisných šířkách, se zase pravidelně v určitém ročním období setkávají s takzvaným „slunečním výpadkem“ (viz obrázek).

DVB-S sluneční výpadek

Obrázek: Digi TV

Velkou nevýhodou satelitu je skutečnost, že ne všechny české televizní programy můžete přijímat bez toho, aniž byste se upsali některé z placených služeb. Narozdíl od pozemního vysílání jsou totiž tyto programy kvůli autorským právům na satelitu zakódované, aby se k nim dostali pouze diváci z České republiky (televize nakupují vysílací práva, například ke sportovním přenosům, jen pro konkrétní stát a musí zajistit, aby je nebylo možné přijímat jinde). To platí nejen o komerčních stanicích, ale i veřejnoprávních kanálech České televize. Výjimku tvoří pouze zpravodajský program ČT 24.

Také pořizovací náklady satelitních souprav, tedy satelitního digitálního set-top-boxu a dekodéru, přes něž putuje signál z paraboly umístěné na střeše domu do vašeho televizoru, jsou o něco vyšší než u klasického set-top-boxu pro pozemní digitální příjem. Zato se ale jejich prostřednictvím dostanete k takovému množství programů, jaké nikdy pozemně vysílat nebude. S onou vyšší cenou to už také tak úplně neplatí. Díky konkurenci se počáteční investice snižuje na minimum, a pokud zvolíte některou z placených služeb, provozovatel vám většinou satelitní komplet pronajme za směšnou částku, nebo ho prostě zdarma zapůjčí na dobu, po kterou budete jeho službu využívat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).